Preteča savremenom splavarenju (raftingu) bio je transport balvana iz planinskih vrleti gde nisu postajali savremeni drumski putevi već za taj transport korišteni su brzi rečni tokovi gde su spretni ’’vozači’’ u narodu poznati kao Triftari veštim manevrima odpremali mnoge kubike drveta iz planina do gradova i pilana u nizijama.
Splavarenje kao vid turističke ponude nastao je sredinom 20 veka, a zlatne dane živi upravo sada u savremeno vreme kao jedna od ponuda avanturističkog i aktivnog turizma.
Mali broj reka ne samo kod nas nego i u regionu ima tu sreću da se može izvoditi splavarenje, a jedna među njima je i reka Lim koja je svoju istoriju počela da piše početkom 21 veka, tačnije juna 2000. godine kada se grupa entuzijasta upustila u pravu avanturu i preživela, te puna utisaka nastavila kao ambasador Lima da prenosi svoja iskustva i adrenalin na sve one odvažne koji traže malo uzbuđenja i prirodnih lepota na ovom podnevlju.
Kažu da sam naziv Lima vuče korene iz latinskog Limes što u prevodu znači granica, što je Lim kroz vekove i bio granica istočnog i zapadnog Rimskog carstva, Otomanske imperije i Austrogurskog carstva ili pak od keltske reči koja u prevodu odražava njegovu smaragdno zelenu boju koju Lim već vekovima ima.
Lim nastaje u podnožju Prokletija kao otoka iz Plavskog jezera u Plavu i svojima tokom prolazi kroz Andrijevicu, Berane i Bjelo Polje u Crnoj Gori, Prijepolje i Priboj u Srbiji i Rudo u Bosni i svoj put završava kao najveća pritoka drine u podnožju Medveđe na 299 mnv.
Kao naslednici tradicije započeli smo i dalje nakon dobrih 20 godina iskustva i dalje organizujemo sada već tradicionalnu Limsku regatu kao i tristička splavarenja Limom u trajanju od jednog, dva i više dana u zavisnosti od želje klijenata.
Tradicionalna limska regata organizuje se jednom godišnje u vremenskom periodu zadnji petak subota i nedelja meseca maja ili početka juna. Sama regata počinje u Plavu, a završava se u Prijepolju i prolazi kroz gradove Andrijevicu, Berane, Bjelo Polje i u svim tim gradovima se organizuje prigodan program i doček splavara.
Jednodnevno splavarenje, ujedno i najtraženije, organizuje se u neposrednoj blizini manastira Kumanica na samoj administrativnoj granici Srbije sa Crnom Gorom. Prolazi kroz kumaničku klisuru, najlepši deo toka Lima sa velelepnim klisurama koje retko koga ostavljaju ravnodušnog i završava se u prvoj varošici u Srbiji koja nosi naziv Brodarevo.
Samo splavarenje je spoj priprodnih lepota, adrenalina i kulturne baštine, jer u sklopu splavarenja mogu se posetiti manastir Kumanica, posle Ostroga najposećeniji manastir. To je sa razlogom, jer u Kumanici se i dalje dešavaju čuda i izlečenja pogotovu za osobe koje imaju problemima sa vidom. Živi su ljudi kojima su se ta čuda i desila, a za vodu u neposrednoj blizini manastira i mesta sa kojeg uranjamo čamce u vodu nalazi se izvor za koga kažu da je čudotvoran i koji koriste svi bez obzira na pripadnost i veru. N asamom kraju splavarenja u neposrednoj blizini Brodareva nalazi semanastir Davidovica gde su po predanju posle kosovskog boja donešen eglave braće Jugovića što su nedavna arheološka iskopavanja i potvrdila.